مدیر کل دفتر آبخوانداری سازمان جنگل ها با تأکید بر ضرورت تشکیل ستاد ملی احیای قنوات گفت: احیای قنوات با آبخیزداری در قانون برنامه هفتم توسعه برجسته شود.

به گزارش آتیه آنلاین به نقل از تسنیم؛ قنات یکی از پیچیده‌ترین فناوری‌های سنتی چندین هزار ساله است. قنات‌ها به عنوان شاهکار به جا مانده از اجداد و نیاکان ما در مدیریت آب و با هدف شناخت عمیق از دانش آب زیرزمینی شکل گرفته است و توانسته در طول دوره‌های چندین‌هزار ساله در استفاده از آب زیرزمینی بسیار موفق عمل کند، با این حال این علم نسل به نسل انتقال یافته است و به دوره کنونی رسیده است اما در کمال تاسف در طول دهه‌های اخیر مورد نهایت بی‌مهری و بی‌توجهی قرار گرفته و این فناوری سازگار با طبیعت، کم‌کم در حال فراموشی و منسوخ شدن است و ضرورت احیای این میراث ملی که شهرت جهانی یافته، بیش از پیش حائز اهمیت است.

در این باره ابوالقاسم حسین پور مدیرکل دفتر آبخوانداری و کنترل سیل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به سخنان مهم رئیس جمهور در سفر اخیرشان به استان خراسان جنوبی مبنی بر ضرورت احیای قنوات در کشور و نقش موثر آبخیزداری و آبخوانداری در این باره گفت: احیای هر قنات، احیای یک روستا و در حقیقت احیای زندگی در اقلیم خشک و نیمه خشک ایران است و در این باره نقش آبخیزداری و آبخوانداری بعنوان مهمترین عامل پایدارساز و تقویت کننده آبدهی قنوات حائز اهمیت است. آبخیزداری و آبخوانداری در مناطق بالادست قنوات، موضوعی است که اجرای آن همواره مورد درخواست کشاورزان، مالکین و بهره برداران آب قنوات بوده است. ارزیابی ها نشان می دهد قنواتی که حوزه آبخیز آن بطور کامل تحت پوشش طرح آبخیزداری و آبخوانداری قرار گرفته است، بطور متوسط بیش از ۳ برابر افزایش آبدهی داشته اند. لذا لازم است همه موارد ضروری از جمله اجرای طرح آبخیزداری و آبخوانداری در حوزه بالادست قنوات، مرمت و لایروبی قنات، کنترل سیل و ایمن سازی قنوات در برابر خسارات سیل و حفظ حریم قنات با حمایت دولت و مجلس در اولویت و دستور کار دست اندرکاران ذیربط قرار گیرد.

همچنین مدیرکلدفتر آبخوانداری و کنترل سیل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تأکید بر ضرورت تشکیل ستاد ملی احیای قنوات در کشور با محوریت وزارت جهاد کشاورزی افزود: پیشنهاد می شود ستاد احیای قنوات کشور در سطح ملی با محوریت وزارت جهادکشاورزی و با دستور رئیس جمهور تشکیل شود و با تدوین طرح جامع احیای قنوات این موضوع مهم با پیش بینی های لازم در برنامه هفتم توسعه کشور از طریق ارتقای بند ث ماده ۳۵ قانون برنامه ششم و همچنین اختصاص ردیف بودجه مستقل در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ مصوب و ابلاغ شود.

در پایان باید گفت بدون تردید یکی از مهمترین بخش های برنامه مدیریت آب در کشور با هدف رفع مشکلات خشکسالی و کم آبی به خصوص در مناطق خشک و نیمه خشک کشور، احیای قنوات با انجام عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در حوزه بالادست آن با بهره برداری از ظرفیت بارش ها و سیلاب های حوزه آبخیز بالادست است که می تواند نقش موثری در افزایش امید به زندگی و توقف مهاجرت روستاییان به شهرها و بهبود معیشت روستاییان داشته باشد و ضمن تعادل بخشی به سفره های آب زیرزمینی، میلیاردها متر مکعب آب را به ظرفیت آبی کشور اضافه نماید.

کد خبر: 28171

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =