تیتر سه زیرسرویس

 • طراحی و ساخت ۳۷ پارک آبخیز جدید در کشور

  طراحی و ساخت ۳۷ پارک آبخیز جدید در کشور

  مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها ضمن اشاره به نقش پارک آبخیز در کاهش خسارات ناشی از مخاطرات طبیعی از جمله سیل و خشکسالی، از طراحی و ساخت ۳۷ پارک آبخیز جدید در کشور خبر داد.

 • کاهش آلودگی هوای تهران به چه شرطی؟

  کاهش آلودگی هوای تهران به چه شرطی؟

  معاون مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی برای تولید خودروهای هیبریدی و برقی اظهارکرد: شرکت‌های خودروسازی قدم‌هایی در این جهت برداشته‌اند ولی کافی نیست. عمده آلودگی هوای تهران ناشی از تردد خودروهای تک‌سرنشین است و اگر نخواهیم به سمت تامین سوخت استاندارد برای این خودروها و استفاده از خودروهای برقی حرکت کنیم، مشکلات و چالش‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.

 • سرعت باد، عامل عدم کنترل حریق جنگل‌های ارس

  درازنو در آتش می‌سوزد

  سرعت باد، عامل عدم کنترل حریق جنگل‌های ارس

  جنگل‌های ارس درازنو واقع در شهرستان کردکوی استان گلستان دو روز است که در آتش می‌سوزد. مدیر کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان گلستان در این رابطه گفت: امکانات به حد کافی در منطقه وجود دارد اما به دلیل سرعت باد نتوانسته‌ایم آتش را کنترل کنیم.

 • ۳۱ هزار هکتار از اراضی حریم شهرها به منابع طبیعی بازگشت

  ۳۱ هزار هکتار از اراضی حریم شهرها به منابع طبیعی بازگشت

  مدیرکل دفتر استعدادیابی و بهره برداری منابع طبیعی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از بازگشت ۳۱ هزار هکتار از اراضی حریم و خارج از حریم شهرها به منابع طبیعی خبرداد و گفت: این اراضی از دو، سه دهه قبل در اختیار وزارت مسکن و راه و شهرسازی قرار داشته و اکنون به منابع طبیعی بازگشته است.

 • برداشت معدنی در دماوند برای همیشه تعطیل شده است

  برداشت معدنی در دماوند برای همیشه تعطیل شده است

  مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: فیلمی که در فضای مجازی درباره فعالیت یک معدن در قله دماوند دست به دست می‌شود متعلق به چند سال پیش است. اکنون همه معادن موجود در ارتفاع بیش از یکهزار و ۸۰۰ متر دماوند تعطیل شده‌اند و هیچ برداشت معدنی در این قله انجام نمی‌شود.

 • مشکلی برای تامین و اعزام بالگرد به اراضی دچار حریق نداریم

  فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها:

  مشکلی برای تامین و اعزام بالگرد به اراضی دچار حریق نداریم

  در حالی که انتقاداتی نسبت به عملکرد سازمان جنگل‌ها به منظور هماهنگی اعزام بالگرد هنگام وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع مطرح است، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، با اشاره به اضافه شدن هفت ‌پایگاه اطفای حریق نسبت به سال گذشته گفت: در زمینه تامین و اعزام بالگرد به مناطقی که دچار حریق شده‌اند، مشکلی نداریم.

 • مامورین منابع طبیعی ضابطین خاص دادگستری می شوند

  مامورین منابع طبیعی ضابطین خاص دادگستری می شوند

  مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: مامورین منابع‌طبیعی بر اساس ماده ۵۴ قانون حفاظت و بهره‌برداری در ردیف ضابط خاص دادگستری محسوب شده و هر گونه تخریب و تصرف در اراضی ملی و منابع طبیعی اتفاق بیفتد می توانند با نظر دادستان آن را متوقف و نسبت به تشکیل پرونده و معرفی فرد خاطی اقدام کنند.

 • افزایش شکایت تهرانی‌ها از آلودگی صوتی طی تابستان

  افزایش شکایت تهرانی‌ها از آلودگی صوتی طی تابستان

  رییس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران ضمن اشاره به افزایش شکایات مردمی در خصوص آلودگی صوتی در تابستان امسال گفت: بیشترین شکایات در حوزه آلودگی صوتی مربوط به فعالیت چیلرها و دیزل‌ژنراتورها در مراکز خدماتی بزرگ مقیاس بوده است.

 • تنها درختان خشک و آفت زده در جنگل‌ها می‌سوزند؟

  تنها درختان خشک و آفت زده در جنگل‌ها می‌سوزند؟

  در حالی آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع کشور سال‌ها است که به یکی از بزرگترین نگرانی‌ها برای حفظ منابع طبیعی و تنوع زیستی تبدیل شده است که فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها می‌گوید: درختان تنها در پنج درصد از مساحت عرصه‌هایی که درگیر حریق می‌شوند، از بین می‌روند و بیششتر آن‌ها خشک و آفت زده هستند اما دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور تاکید می‌کند که آتش‌سوزی صدمات بسیار شدیدی را به اکوسیستم‌های جنگلی وارد می‌کند.

 • روز جهانی لایه ازن؛ اهمیت حفظ لایه‌ای که ترمیم آن ۵۰ سال زمان می‌برد

  روز جهانی لایه ازن؛ اهمیت حفظ لایه‌ای که ترمیم آن ۵۰ سال زمان می‌برد

  ۱۶ سپتامبر مصادف با ۲۵ شهریور روز جهانی حفاظت از لایه ازن است؛ لایه‌ای که با جذب پرتو فرابنفش خورشید موجب ادامه زندگی روی کره زمین می‌شود و حفظ آن نیازمند توجه و اقداماتی جهانی است. مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن تاکید بر نقش حیاتی لایه ازن برای کره زمین می‌گوید: اگر استفاده از گازهای مخرب این لایه به حد کافی کاهش یابد، حدود ۵۰ سال زمان می‌برد تا لایه ازن بتواند خود را ترمیم کند.