کشت انتظاری به نفع کشاورزان همدانی است

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: کشت انتظاری سبب حاصلخیزی خاک، افزایش عملکرد و درآمدزایی می‌شود و این روند به نفع کشاورزان استان خواهد بود.

به گزارش آتیه آنلاین به نقل از مهر، علی بایگانه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در استان همدان سالانه بین ۶۲۰ تا ۶۵۰ هزار هکتار سطح زیر کشت محصولات زراعی است، عنوان کرد: از این میزان حدود ۲۰۰ هزار هکتار، اراضی آبی و باقی آنها صورت دیم کشت می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه محصولات آبی آن شامل گندم، جو، سیب زمینی، چغندرقند و نباتات علوفه‌ای است، اظهار کرد: محصولات دیم نیز شامل غلات است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با تصریح بر اینکه سالانه بین ۳ تا ۳.۵ میلیون تن انواع محصولات زراعی تولید می‌شود که متأسفانه به دلیل بارندگی کم سال گذشته این میزان کاهش پیدا کرد، خاطرنشان کرد: در سال زراعی ۱۴۰۰-۹۹ که به اتمام رسید، حدود ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن محصول برداشت شد.

بایگانه با بیان این موضوع تشریح کرد: بخش عمده این محصولات شامل غلات، نباتات علوفه‌ای و سیب زمینی و چغندر بود.

وی با اشاره به اینکه آخرین برداشت محصولات زراعی مربوط به سیب زمینی و چغندر بود، مطرح کرد: هم اکنون، برداشت سیب زمینی به اتمام رسید اما در شهرستان‌های جنوبی استان در مزارع محدودی چغندر در حال برداشت است.

وی با تصریح بر اینکه استان همدان قطب تولید سیب زمینی کشور است و سالانه حدود یک میلیون تن سیب زمینی و نزدیک به ۵۰۰ هزار تن هم چغندرقند در استان تولید می‌شود، گفت: یک امکان که برای مناطق سرد سیر وجود دارد کشت انتظاری است که از اوایل آذر ماه کشت می‌شود و در خرداد ماه برداشت می‌شود.

بایگانه اضافه کرد: بدین ترتیب، می‌توان آن را در زمین‌های آیش و در تناوب با غلات کشت کرد؛ از این رو می‌توان محصولاتی چون حبوبات، نباتات علوفه‌ای و دانه‌های روغنی چون گلرنگ را به صورت انتظاری کشت کرد.

این مسئول خاطرنشان کرد: کشت انتظاری را در زمین‌های آیش انجام می‌دهند که سبب حاصلخیزی خاک و افزایش عملکرد و همچنین باعث درآمدزایی خوب برای کشاورز می‌شود؛ از سویی، در کشت انتظاری مراحل رشدی گیاه نسبت به کشت بهاره سریع‌تر است؛ بدین سان این روند به نفع کشاورزان استان همدان خواهد بود.

کد خبر: 37118

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =