• تأمین‌اجتماعی؛ نمادحقیقی دولت الکترونیک

  تأمین‌اجتماعی؛ نمادحقیقی دولت الکترونیک

  اهدای لوح تقدیر به مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی به عنوان دستگاه برگزیده در توسعه دولت الکترونیک از سوی رئیس‌جمهور توانست خستگی قریب به دو سال تلاش ویژه تیم مدیریتی جدید این سازمان را از تن خارج کند؛ رویه‌ای که با رفع نواقص آغاز شد و کار به نوآوری‌هایی رسید که حاصل آن، تقدیر از سوی بالاترین مقام اجرایی جمهوری اسلامی ‌بود.

 • تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها

  تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها

  سال 1400، سال "تولید، پشتیبانی‎ها، مانع زدایی‎ها" نامگذاری شده است و پر واضح است که برای تحقق این شعار بایستی به کلیه عوامل موثر در تولید توجه شود و فقط مقصود از این شعار، پشتیبانی از "کارفرمایان" که عامل "سرمایه" را در مجموعه عوامل موثر بر تولید نمایندگی می کنند، نبوده است و بایستی به کارگران و کارمندان شاغل در بخشهای تولیدی اعم از تولید محصولات و تولید خدمات نیز توجه و التفات لازم صورت پذیرد.

 • به بهانه تقدیر رئیس‌جمهور از مصطفی سالاری

  به بهانه تقدیر رئیس‌جمهور از مصطفی سالاری

  درسومین روز از سال ۱۴۰۰ و در بیستمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور دکتر روحانی رییس جمهور کشور از دکتر سالاری به عنوان مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به عنوان دستگاه برگزیده در توسعه الکترونیک و شفافیت تقدیر کرد.

 • قبولی دولت در سال بدِگذشته و خروج از بحران در ۱۴۰۰

  قبولی دولت در سال بدِگذشته و خروج از بحران در ۱۴۰۰

  «سال ۱۳۹۹ سخت ترین سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی را داشتیم و در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی سال سختی بود. تداوم تحریم‌ها و نتایج تشدید آن در سال ۱۳۹۹ خود را دراقتصاد مردم بروز داد. همه‌گیری کرونا و گسترش ویروس کووید-۱۹ با به خطر افتادن سلامت مردم و متأسفانه مرگ تعدادی از هموطنان و عزادار شدن خانواده‌ها نگرانی و ناراحتی را در تمام اقشار توسعه داد.»

 • بازماندگان بالقوه نظام تأمین‌اجتماعی فراگیر

  نگاهی به وضعیت بانوان فعال در بخش غیررسمی ‌اقتصاد

  بازماندگان بالقوه نظام تأمین‌اجتماعی فراگیر

  در کنار سهم بالای بانوان در بخش غیررسمی ‌اقتصاد، شرایط نامناسب شغلی، عوامل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی منجر به پایین بودن پوشش حمایت‌های اجتماعی برای آنها شده است.

 • ملی شدن نفت و ملی‌سازی هسته‌ای

  ملی شدن نفت و ملی‌سازی هسته‌ای

  در یادداشت علی ربیعی سخنگوی دولت و دستیار ارتباطات رییس جمهوری به مناسبت سالگرد ملی شدن صنعت نفت آمده است:روح صلح‌طلب ملت ایران در همان آغاز نهضت ملی سازگاری شیرینی میان حق ملی و تعامل جهانی به وجود آورده بود.

 • ضرورت ایجاد نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی

  نظام متمرکز تأمین اجتماعی برای آحاد مردم

  ضرورت ایجاد نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی

  عدالت اجتماعی یکی از آرمان‌های مردم در سال ۱۳۵۷ و گفتمان امام و رهبری بود که در قانون اساسی (اصل سوم، چهل‌وسوم، بیست‌ویکم و به‌خصوص اصل ۲۹) تبلور یافته است. اگرچه اقدامات زیادی در ادوار و دولت‌های مختلف انجام شده، ولی همچنان عدالت به صورت یک مطالبه از طرف رهبری و مردم مطرح است. اگر بخواهیم آسیب‌شناسی کنیم، باید به چند دهه اقداماتی که در این حوزه انجام شده است، رجوع کنیم.

 • توسعه منطقه مکران و نقش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیشبرد آن

  توسعه منطقه مکران و نقش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیشبرد آن

  سواحل مکران در جنوب شرقی ایران تا جنوب غربی پاکستان در طول دریای عمان قرار دارد و از منطقه تیاب در شهرستان میناب تا لاس بلا در جنوب غربی ایالت بلوچستان پاکستان گسترده شده و دارای موقعیت استراتژیک منحصر به فرد و دسترسی به اقیانوس هند است.

 • چشم‌پوشی آگاهانه

  چشم‌پوشی آگاهانه

  رئیس مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی گفت: مرور سیر تطور قوانین مربوط به سن و سابقه ملاک بازنشستگی در صندوق‌های بازنشستگی کشور نشان می‌دهد که همزمان با افزایش امیدبه زندگی در کشور، نه‌تنها سن بازنشستگی افزایش نیافته، بلکه شرایط سنی مورد نیاز برای بازنشستگی تسهیل شده و قوانین متعدد بازنشستگی پیش‌ازموعد به تصویب رسیده است.

 • سلامت بیمه‌شدگان با نسخه‌ الکترونیک

  سلامت بیمه‌شدگان با نسخه‌ الکترونیک

  اگر سابقه فعالیت سازمان تأمین‌اجتماعی را بدون در نظر گرفتن تاریخچه قبلی فعالیت این سازمان در قامت یک ‌سازمان بیمه گذار اجتماعی کارگران؛ همان سال ۱۳۵۴ یعنی زمان تصویب قانون تأمین‌اجتماعی بدانیم، اکنون در واپسین ‌سال‌های نیم‌قرن نخست فعالیت، تحولی عظیم در سازمان تأمین‌اجتماعی در حال اجراست که شاید بتوان از آن ‌به عنوان انقلابی در حوزه درمان این سازمان و نظام بیمه سلامت کشور یاد کرد.

 • نسخه الکترونیک از منظر قانونی

  نسخه الکترونیک از منظر قانونی

  ارائه خدمات درمانی تامین‌اجتماعی در بستر نسخه‌نویسی الکترونیک، یک تکلیف قانونی است و قانون همه دست‌اندرکاران خدمات درمانی را مکلف به اجرای نسخه الکترونیک کرده است.

 • دودستگی تئاتری‌ها

  دودستگی تئاتری‌ها

  این روزها فاصله‌ عمیقی بین تئاتری‌ها ایجاد شده است، آنها در واقع به دو دسته‌ تقسیم شده‌اند. دسته اول کسانی هستند که مستخدم جاهای دیگرند و از کمک‌ها استفاده می کنند، دسته دوم اما کارشان فقط تئاتر است.

 • حمایت‌های اجتماعی از زنان و دختران

  حمایت‌های اجتماعی از زنان و دختران

  قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اصول متعددی بر جایگاه خانواده و حفظ و تقویت آن خصوصاً از طریق ارتقاء نظام تامین اجتماعی و توجه ویژه به زنان و دختران تاکید کرده است.

 • شجاعت تغییر در یک ساختار قدیمی

  نگاهی به عملکرد ۲۰ ماهه مصطفی سالاری در تأمین‌اجتماعی

  شجاعت تغییر در یک ساختار قدیمی

  سال‌هاست بسیاری از مدیران آموخته‌اند که راهکار آسودگی، حفظ وضعیت فعلی است. به این معنا که هر تغییری می‌تواند چالش‌آفرین و پرسش‌زا باشد و برای فرار از این چالش، چه بهتر که خود را بی‌تفاوت نشان داده و دیگران را به سکون عادت دهیم.

 • نیمه محروم جمهور

  نیمه محروم جمهور

  بیمه شدگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی، در عرصه تولید همیشه در صف مقدم بوده و هستند اما در زمان توزیع اعتبارات دولتی در انتهای صف قرار گرفته و در نظامات تصمیم گیری به چشم نمی آیند.

 • کارآفرینی، مولفه اثرگذار در تولید و اشتغال پایدار

  کارآفرینی، مولفه اثرگذار در تولید و اشتغال پایدار

  کارآفرینی مصداقی فراگیر برای سرمایه گذاری توأم با اندیشه و آینده نگری در مسیر کسب و کار برای تعالی و رونق بیشتر در جامعه قلمداد شده و بمنزله یکی از ارکان یک اقتصاد توسعه یافته تلقی می شود.

 • افزایش نقش تأمین ‌اجتماعی در بخش گردشگری

  افزایش نقش تأمین ‌اجتماعی در بخش گردشگری

  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تنها سازمان تامین اجتماعی به صورت گسترده در بخش گردشگری سرمایه گذاری کرده است، زیرا ۴۵ میلیون نفر در کشور به عنوان بیمه گذار از سازمان تامین اجتماعی خدمات دریافت می کنند. از طرف دیگر ۱۰۰ هزار نفر کارکنان این سازمان در سراسر کشور هستند.

 • کالبدشکافی یک توهین

  کالبدشکافی یک توهین

  خوش‌خیالی است که عده‌ای تصور می‌کنند جامعه به طور عمومی، از سخنان و توهین‌های این افراد استقبال کرده و اینان در نزد عموم از تسری مصون خواهند ماند. اتفاقا در شرایط فعلی با ذهن‌های خسته از رنج تحریم و کرونا و فشارهای اقتصادی، شعارها به نحو شدیدتری به سمت خود آن‌ها بازمی‌گردند.

 • اجرای برنامه اشتغال روستایی بازگشت امید به روستاها

  اجرای برنامه اشتغال روستایی بازگشت امید به روستاها

  در برنامـــه اشتغال روستایی و عشایری یکی از محورهای کلیدی در تعادل بخشی سکونتگاه‌های کشور، ارتقای تولیدات ملی، امنیت غذایی و کاهش فقر در کشور، توجه به اقتصـاد روستاست. همواره تصور می‌شد که غالب مشکلات روستاها عمدتاً در نبود زیرساخت‌ها ریشه دارد و به همین دلیل در ۴ دهه گذشته دولت‌ها تلاش کردند اعتبارات و امکانات مختلفی را برای عمران و توسعه روستاها پیش‌بینی و هزینه کنند.

 • روزهای پیروزی انقلاب، ایامی ماندگار در تاریخ ملت بزرگ ایران است

  روزهای پیروزی انقلاب، ایامی ماندگار در تاریخ ملت بزرگ ایران است

  روزهای پیروزی انقلاب، روزهایی ماندگار و فراموش ناشدنی در تاریخ ملت بزرگ ماست، انقلابی که رساترین و روشن ترین فریاد تاریخ، یعنی امام خمینی (ره) آن را رهبری کرد و با یاری مردم و خون شهیدان به نتیجه رساند و در ادامه برای حفظ این دستاورد عظیم با تمام وجود تلاش کرد.

 • تامین اجتماعی و انقلاب

  تامین اجتماعی و انقلاب

  الگوهای توسعه در ایران در قبل و بعد از انقلاب، الگوهای توسعه از بالا بوده است و از این رو موفقیت چشمگیری نداشته اند. الگوهای توسعه موفق، الگوهای توسعه از پایین با محوریت مردم بوده اند که لازمه و پیش شرط آن اعتماد است از این رو دولت ها و سازمان ها باید اعتماد مردم را بازسازی و احیا کنند و سازمان تأمین اجتماعی از جمله سازمان هایی است که بر پایه همین اعتماد شکل گرفته است.

 • اثر پروانه‌ای ویروس کرونا و طرح کوچ در سازمان تامین اجتماعی

  اثر پروانه‌ای ویروس کرونا و طرح کوچ در سازمان تامین اجتماعی

  اثر پروانه‌ای به این موضوع اشاره می‌کند که اتفاقات کوچک و جزئی زندگی ما گاهی اوقات سرنوشت ما را به طور کامل تغییر می‌دهد. اثبات شده است که گاهی اوقات ارتعاش حاصل از بال زدن یک پروانه‌ی کوچک می‌تواند باعث ایجاد یک طوفان بزرگ و سهمگین شود.

 • اثربخشی ورزش کارگری در اقتصاد و سلامت

  اثربخشی ورزش کارگری در اقتصاد و سلامت

  کارگران به عنوان بخش بسیار بزرگ جامعه نقش اثرگذاری در صنعت، تولید، خدمات، بهره وری کار و رشد اقتصادی کشور ایفا می کنند. اثربخشی این قشر از جامعه در صورت مهیا بودن شرایط نسبی اقتصادی و ارکان مختلف تولید، زمانی می تواند نمود پیدا کند که نشاط و سلامت کارگران در محیط کار مورد توجه قرار گیرد. بخش مهمی از مباحث سلامت، نشاط محیط کار و ایجاد انگیزه های کارگران در موضوع ورزش کارگران نهفته است.

 • آموزش تکنولوژی محور یا بازماندن از تحصیل

  آموزش تکنولوژی محور یا بازماندن از تحصیل

  کرونا با آمدنش سبک زندگی جهانیان را تغییر داد و تمامی جوانب زندگی و مسیرهای حرکتی را در قالب های تازه ای تعریف کرد. از رعایت مسائل بهداشتی گرفته تا جنس انجام کار در محل های اداری یا دورکاری ها، مناسبات اجتماعی، روابط خانوادگی و دوستانه، تفریحات و مسافرت ها، ورزش و پیاده روی های روزانه و در نهایت حتی در مباحث آموزشی مراکز علمی و مدارس نیز اثرگذاری مخرب این پدیده نادر بیماری زایی کاملاً مشهود است.

 • سازمان سه میم تأمین اجتماعی

  سازمان سه میم تأمین اجتماعی

  از نظر فرآیند تاریخی، عبارت "ملی شدن" در نزد اذهان ایرانیان بیش از هر چیز یادآور مبارزات ضد استعماری ملت ایران در قطع ایادی انگلستان از منابع نفتی کشور و تعلق این منابع ارزشمند به عموم ملت می باشد. با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، جریان ملی‌شدن به حکم قانون به موسسات و بنگاههای عمومی حایز اهمیت، از جمله بانکها و بیمه‌های موجود در زمان تصویب قوانین مربوطه، تسری یافت.

 • نظام متمرکز تامین اجتماعی؛ رهیافتی به قرن جدید

  نظام متمرکز تامین اجتماعی؛ رهیافتی به قرن جدید

  نظریه سلسله مراتب نیازهای «مازلو» یکی از نظریات غالب در حوزه مدیریت، روانشناسی و انسانشناسی است. بر اساس این نظریه توجه و اهتمام انسانها به تامین نیازهای خود، غالبا و عموما به ترتیب اولویت و از مراحل و سطوح بنیادی و اساسی یا پایه ای و حداقلی به مراحل و سطوح بالاتر و انتزاعی صورت می گیرد.

 • آیا باید از پیری بترسیم؟

  نتایج تحقیقات متعدد بر روی سالمندی نشان می‌دهد:

  آیا باید از پیری بترسیم؟

  بروس گریرسن (Bruce Grierson)- کلیشه‌های سِنیِ تبعیض‌آمیز، آن قدر هم که به‌نظر می‌آید بی‌خطر نیست: نظر شما درباره معنای پیربودن می‌تواند تعیین کننده این باشد که سال‌های طلایی عمرتان شاد و پر از هیجان باشد یا کم انرژی باشید و زود از پا بیفتید.

 • نگاهی به نظارت " سالاری "  بر ۳۰۷۰

  نگاهی به نظارت " سالاری "  بر ۳۰۷۰

  دکتر مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به عنوان مدعی‌العموم آستین بالا زده‌ و در ارائه خدمات غیرحضوری، مدیران کل ستادی و استانهای این سازمان را احضار می کند و خواستار توضیح درباره عملکردشان در حوزه اجرایی شدن طرح ۳۰۷۰ می‌شود.

 • خودباوری در کارکنان نقطه آغاز تحول نیروی انسانی به سرمایه انسانی

  خودباوری در کارکنان نقطه آغاز تحول نیروی انسانی به سرمایه انسانی

  مدیرصندوق بازنشستگی کشوری خراسان رضوی در یادداشتی توسعه دانش و مهارت و تقویت کارکنان را یکی از وظایف و تکالیف مدیریت ها عنوان کرد و گفت:‌ این راهبرد سبب می شود تا با ایجاد خودباوری در آنان، زمینه توسعه فردی، اجتماعی و اداری کارکنان مهیا و به تبع آن نیروی انسانی موجود به سرمایه انسانی ماندگار، مبدل شود.

 • بیمه بیکاری در دوران کرونا

  بیمه بیکاری در دوران کرونا

    با بروز همه‌گیری کرونا در ایران و جهان، که منجر به پیدایش بحرانی کم‌نظیر و رشد کم‌سابقۀ شمار بیکاران در اقتصادها شده، بار دیگر توجه‌ها به طرح‌های حمایت از نیروی کار، ازجمله بیمۀ بیکاری، جلب شده است.